LuxenHouse.az

LuxenHouse.az

Haberler / Xəbərlər / İlham Aliyev'in başkanlığında Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı

İlham Aliyev'in başkanlığında Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararı ile Mehriban Aliyeva Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birinci Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanlığında Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Mehriban Eliyevanı sunarak söyledi:

-Bu Gün benim kararımla Mehriban Aliyeva Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birinci Başkan Yardımcısı görevine atandı. Mehriban Aliyeva yıllardır, ülkemizin sosyo-politik hayatında, kültürel hayatımızda önemli ve etkin bir rol oynuyor. Mehriban Aliyeva Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı. Yeni Azerbaycan Partisi ülkemizin önde gelen siyasi kuvvetidir, Güney Kafkasya'nın en büyük partisi. Yeni Azerbaycan Partisi üyelerinin sayısı 700 bine yaklaşıyor.

Mehriban Aliyeva 2005 yılından Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin deputatıdır. O, milletvekili gibi çok büyük işler yapıp, temsil ettiği dairenin sosyoekonomik sorunlarının çözümü yönünde çok büyük adımlar attı. Seçicilərlə daima temasta ve onun milletvekili gibi temel faaliyetleri seçmenlerin sorunlarının çözümüne bağlıdır. Aynı zamanda, mehribanın milletvekili gibi çok geniş uluslararası etkinliği de var. Bu faaliyet sonucunda çeşitli ülkelerde kazandığımız arkadaşların sayısı arttı.

2004 yılından bu güne kadar Mehriban Aliyeva Ulu Önder'in adını taşıyan Haydar Aliyev Vakfı Başkanı'dır. Haydar Aliyev Vakfı onun yönetimi ile sadece Azerbaycan'ın, düşünmek, bölgenin en büyük ve prestijli kamu kurumuna dönüşmüştür. Haydar Aliyev Vakfı yönlü faaliyeti Azerbaycan halkı tarafından takdir edilir. Vakfın girişimiyle bir çok önemli projelere, programlara start verilmiştir. Onların arasında "Yenilenen Azerbaycan'a yeni okul" programı not edilmelidir. İşte bu programın başlatılması sonucunda son 13 yıl içinde ülkemizde üç binden fazla okul temelli tamir edilmiş ve ya yeniden inşa edilmiştir.

Diğer projeler ülkemizin her yönden gelişmesine hizmet etmiştir. Haydar Aliyev Vakfı hattı ve desteği ile binlerce insan tıbbi tedavi ile sağlanmıştır. Birçok durumda bu konular kamuya açıklanmıyor. Vakfın faaliyetleri işte o amaçlamaktadır ki, ihtiyacı olan insanlara yardım etsin ve en az korunan vatandaşlara imkan dahilinde kendi desteğini göstersin.

Haydar Aliyev Vakfı kültürle, sanatla ilgili projeleri bizim manevi, tarihi, kültürel irsimizin korunması işinde vazgeçilmez bir rol oynamıştır. Bizim milli servetimiz olan muğam sanatının yeniden gelişmesi ve uluslararası arenaya çıkarılması işte Haydar Aliyev Vakfı ve Mehriban Aliyeva'nın şahsi teşebbüsü sonucunda mümkün olmuştur. Azerbaycan'da düzenlenen muğam müsabakaları artık hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Bu, sadece sanat türü değil, bu bizim kültürel zenginlik. Genç neslin terbiye edilmesinde milli-manevi değerler, gelenekler özel bir rol oynar. Bu açıdan böyle teşebbüsler çok büyük toplumsal anlam taşıyor. Aynı zamanda, dünya çapında muğamın işte Azerbaycan sanatı gibi açılmasında Haydar Aliyev Vakfı çok büyük rolü olmuştur.

Azerbaycan'ı dünyaya tanıtmak için çeşitli sunumlar, sergiler, etkinlikler düzenlenmiştir. Sayısız olaylar sonucunda dünya kamuoyu ülkemizi daha yakından tanımaya, öğrenmeye, görmeye başlamıştır ki, Azerbaycan çağdaş, dinamik gelişen ülkedir. Aynı zamanda, Azerbaycan halkı kendi tarihi köklerine çok bağlı olan halktır.

Mehriban Aliyeva Milli Olimpiyat Komitesi ve Yönetim Komitesi üyesidir ve bu faaliyetleri de takdire şayandır. Ülkemizde yapılan çeşitli küresel tedbirin teşkilinde Mehriban Aliyeva önemli rol oynamıştır. 2012 yılında "Eurovision" şarkı yarışmasının üst düzeyde tutmak, işte onun organizasyonu ile mümkün olmuştur. 2015 yılında ilk Avrupa Oyunlarının yüksek düzeyde geçirilmesi de Organizasyon Komitesi ve onun rehberi Mehriban Aliyeva'nın faaliyeti neticesinde mümkün olmuştur. İki buçuk sene bu Oyunları Yaz Olimpiyatları seviyesinde geçirmek, elbette ki, büyük bir başarı idi. Birinci Avrupa Oyunları tarihte en yüksek düzeyde geçirilmiş muteber spor tedbiri gibi kalacaktır.

Tesadüfi deyil ki, bu yıl yapılacak IV İslam Hemreyliyi Oyunlarının düzenlenmesi de Mehriban Əliyevaya tahsis edildi. Bu Oyunların Organizasyon Komitesi Başkanı da odur ve hazırlık çalışmaları yüksek düzeyde yapılır. Eminim ki, biz İslam Dayanışma Oyunlarını da yüksek düzeyde geçireceğiz.

Çünkü bugün Azerbaycan dünya çapında medeniyetler diyalogu en fazla katkıda bulunan ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Elbette ki, UNESCO ve ISESCO-nun iyi niyet elçisi gibi Mehriban bu işe de çok önemli katkıda bulunur. 2015 yılında ilk Avrupa Oyunlarının geçirilmesinde gösterdiği hizmetlerden dolayı Mehriban Aliyeva Azerbaycan devletinin en yüksek ödülü olan "Haydar Aliyev" nişanı ile ödüllendirilmiştir.

İşte bu, çok yönlü faaliyet ve aynı zamanda, başarılı faaliyet benim bu kararı kabul etmeyimde önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda, ifade etmeliyim ki, Mehriban Aliyeva çok profesyonel, bilgili, tecrübeli, ilkesel, çok iyi bir insandır. Tesadüfi deyil ki, Azerbaycan halkı ona büyük sempati ve sevgi ile yaklaşır.

Sadaladığım tüm bu faktörleri göz önüne alındığında, bu karara vardım ve bugün mehribanın hayatında yeni dönem başlıyor. Eminim ki, o, bundan sonra da ülkemizin gelişmesine değerli katkılarda verecektir. Bu hedefe dolayısıyla ben onu tebrik ediyorum ve ona yeni başarılar diliyorum.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birinci Başkan Mehriban Aliyeva konuşma yaparak şöyle dedi:

-Sayın Sayın Başkan.

Bana gösterdiğiniz yüksek güven için Size derin şükranlarımı sunuyorum. Bu göreve tanımlanmaları öhdeme düşen sorumluluğun ciddiyetini tam olarak idrak ediyorum ve inanıyorum ki, Sayın Başkan, sizin ve bana inanan tüm insanların güvenini doğrultmağı başaracağım.

Benim fealiyyetim hakkında söylediğiniz sözlere, verdiğiniz fiyatlara göre Size derin teşekkürlerimi sunuyorum. Benim için böyle bir değere layık olmak büyük şereftir. Sadaladığınız her başarının, her nailiyyetin arkasında Sizin kolaylık, Sizin desteğiniz durur.

Geçtiğimiz yıllarda Sizin devlet ideyalariniz, vətənpərvərliyiniz, Azerbaycan devletinin çıkarlarını sadakatle, irade ile, cesaretle qorumağınız, insanlarla, Azerbaycan halkı ile beraberliğiniz benim ve benimle çalışan tüm insanlar için bir örnek idi. Bizim çalışmalarımızı yönlendiren bir örnek idi. Biz iftihar ediyoruz ki, son yıllarda ülkemizde yaşanan olumlu meyillərdə, değişiklikler, gelişmede, Azerbaycan'ın uluslararası arenada nüfuzunun artmasında biz kendi küçük de olsa töhfemizi vermeyi bacarmışıq. Ben eminim ki, görevden bağımsız olarak, insan kendi yolunu, mesleğini seçende herhangi bir işine, emeğine dürüst olmalı, karşısına aydın amaçlar koyup, bu amaçlara ulaşmaya çalışmalı, söz ve işlerinde komple olmalıdır.

Rehberlik yaptığım Haydar Aliyev Vakfı artık 13 senedir faaliyetlerini hümanizm ilkeleri temelinde kurdu. Biz yıllar boyunca birçok büyük ölçekli projeler icra ettik. Biz Azerbaycan'ın sosyal ve siyasi hayatında aktif yer alıyoruz. Biz altyapı projeleri icra ediyoruz. Aynı zamanda, biz 13 yıl boyunca tek tek insanlar sorunlarına hiçbir zaman kayıtsız qalmamışıq. İnsanlarla iletişim kurmak, onları dinlemek ve duymak, yardıma ihtiyacı olana yardım etmek, moral vermek Haydar Aliyev Vakfı her bir üyesinin doğrudan görevidir. Sanırım bu, devlet kurumlarında çalışan tüm insanların temel borcu ve görevidir. Günlük fealiyyetimizde insanseverlik, merhamet, karşılıklı saygı, hoşgörü unutulmamalıdır. Aksine, işte bu manevi değerleri yüksek tutarak en yüksek zaferler elde etmek, en büyük zirvelere tırmanma olur.

Sayın Başkan.

Sayın Güvenlik Konseyi üyeleri.

Ben sizi temin ederim ki, gelecek fealiyyetimi işte bu ilkeler temelinde kurmaya çalışacağım. Ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını her şeyden üstün tutarım, Azerbaycan'a layıkıyla hizmet etmeye çalışacağım.

Gösterdiğiniz güven için size daha derin şükranlarımı sunuyorum.

X X X

Oturumda Güvenlik Konseyi üyeleri Azerbaycan Cumhurbaşkanının kararını desteklediklerini bildirdiler ve Mehriban Əliyevaya çalışmalarında başarılar dileklerinde bulundular.


 

En çok bakılan 5 şirket

Son resim

gallery

Son video

Son eklenmiş şirket

Embawood mobilya mağazası - 2
Zincir mağazalar, hizmetler, perakende satış mağazaları